İztuzu( Kaplumbağa )Plajı

Dalyan'ın Akdeniz ile birleştiği yerde uzanan çok uzun bir kumsaldan oluşan İztuzu Plajı, dünyadaki sayılı yerlerden olan Karetta Karetta deniz kaplumbağalarının yumurta bıraktığı koruma alanıdır. 20:00 ve 08:00 saatleri arası plaja girmek, çevresinde ışık yakmak, taşıt kullanmak, ateş yakmak ve kumsalı kazmak yasaktır. İngiliz Time Dergisi'nin yaptığı anket sonuçlarına göre İztuzu Plajı dünyanın en iyi korunan plajları arasında yer almıştır.


Kumsalın uzunluğu kumların hareketi ile farklılık gösterir ama ortalama 6 kilometredir. Burada kumlar, altın rengi ve inceciktir.(Belki de carettalar yumurtlamak için bu nedenle burayı tercih ediyor) Deniz ise kristal berraklığındadır. Kaplumbağaların yumurtlama döneminde kumsalda gece kalınması yasak. Ayrıca yumurtalara zarar verilmemesi için kumsala köpek gibi hayvanları getirilmesine ve işaretli yerlere şemsiye saplanması, çukur kazılması da yasak. İztuzu Plajı'na iki şekilde gidiliyor. Birincisi, Dalyan rıhtımından kalkan kooperatifin dolmuş tekneleri. Tekneler, konuklarını Dalyanağzı Plajı'na taşıyor. Sazlıklar arasındaki kanallardan yolculuk 30-40 dakika sürüyor, ama insanı hiç sıkmıyor. Aksine, "keşke bitmeseydi" diyenlerin sayısı çok oluyor.

“ İZTUZU PLAJI BİR DOĞA HARİKASI. BİR TARAFI TATLI SU, BİR TARAFI TUZLU AKDENİZ. ”

Karetta Karettalar 1 Mayıs – 1 Ekim arasında İztuzu Plajı'nda yumurtlama dönemi geçirirler. Yumuşak yapılı kumda açtıkları çukurların içerisine her seferinde yaklaşık 100 yumurta bırakırlar ve 60 günlük kuluçka döneminden sonra gece yumurtadan çıkan yavrular, ay ışığından da yararlanarak denize ulaşmak için büyük çaba sarf ederler. Gündüze kalanlar ise güneş ışı ve diğer hayvanlar tarafından telef edilirler.